Шукати в цьому блозі

Мовні цікавинки

Іменник


Назву іменник почали вживати з 1873 року. Її першим використав Омелян Партицький. Правопис 1926 року іменник називав речівником.
Випередити іменник у кількості слів неспроможна жодна частина мови. В 11-томному „Словнику української мови” нараховується близько 135 тис. слів. Серед них іменників майже половина. Порівняно з іменниками дієслів удвічі менше.
Терміни „чоловічий”, „жіночий”, „середній” рід  дісталися нам у спадок ще з часів V ст.. до н. е. Філософ Протагор запропонував поділити всі імена на 3 роди : чоловічий, жіночий та речовий. Пізніше Аристотель запропонувати замінити останній термін – „середній рід”.
Граматична дисциплінованість виявляється й у відмінках. Іменник має 7 відмінків. Учені нараховують різну кількість відмінків у сучасних мовах світу. Учений Колесов вважає,що їх близько 30. А датський лінгвіст визначив,що теоретично у мові могло б бути     216 різних відмінків.

Походження назв деяких числівників


Числівник – чи не найменша за кількістю слів частина мови, яка нараховує їх усього кілька десятків.
За своїм походженням числівники тісно пов`язані з іменниками і прикметниками. Однак у процесі історичного розвитку мови вони втратили граматичні ознаки, властиві іменникам і прикметникам, перетворились на абстрактні найменування числових понять.
У середині ХVІІІ століття Михайло Ломоносов у своїй граматиці вперше назвав числівники особливою частиною мови. Такими вони є і до нашого часу. За частотою вживання серед інших частин мови посідають восьме місце.
Базою для творення числівників є дуже давні за своїм походженням прості числівники першого десятка.
Цікавою є історія виникнення назв деяких чисел. Учені, наприклад, вважають, що числівник «п'ять» походить від іменника «п'ясть» (рука), тобто трактуєть­ся як «п'ять пальців п'ясті».
Чи не найбільшою популярністю користується у людей число сім: сім днів тижня, сім чудес світу, у казках — сім господинь, семеро козенят, сім сестер. У чому ж причина? Виявляється, що число сім відповідає обся­гу короткотривалої пам'яті людини, тобто це та кіль­кість предметів, ознак, яку ми спроможні запам'ятати відразу і на більш-менш тривалий час.
У Вавилоні довершеним вважалось число дванадцять, а наступне — тринадцять — вважалося нещасливим, «чортова дюжина», тобто таке, що нічого доброго не віщує. У 1930 році в Англії декілька тисяч жителів Лон­дона підписали петицію, у якій висловили прохання до уряду зняти з будинків тринадцяті номери.
Числівник сорок спочатку був іменником, який мав значення «мішок». Це й справді був мішок, у який поміщалося рівно 40 шкірок соболів чи білок, бо саме стільки їх ішло на пошиття однієї шуби. Зшитий і запе­чатаний сорок із зазначеною кількістю шкірок за часів Київської Русі служив грошовою одиницею.
А ось історія виникнення числа мільйон. Коли венецій­ський купець XII століття Марко Поло повернувся додому після 24-річних мандрів, він багато розповідав про ті місця, де побував. Згадуючи про Китай, купець намагався описати багатства, якими володів монголь­ський хан Хадилай. Із цією метою він до слова «мілле», що означало «тисяча», додав суфікс збільшення -он-е. І вийшло «мілліоне», тобто «величезна тисяча», а через деякий час це слово стало позначати «тисячу тисяч».
Всі складені числівники утворились із давніших складних. Наприклад, числівники від одинадцяти до дев'ятнадцяти включно утворились від трьох окремих слів: числівника, що означає кількість одиниць, прий­менника на і числівника десять.
Перші цифри з'явились приблизно тоді ж, коли і перші букви. Слов'яни довгий час числа на письмі позначали буквами кириличного алфавіту.
Римляни запозичили цифри у своїх попередників — етрусків. Від римлян цифри перейшли до інших народів Європи і використовувались ними, аж поки на зміну їм не прийшли арабські цифри. Але римські цифри не зникли зовсім. І тепер часто ставлять їх на циферблатах годинників, позначають століття, порядкові номери фестивалів, спортивних ігор.
А ось зразок використання числівників при створенні нових слів. Спробуйте прочитати текст, де числівники записані цифрами.

Є у мене 3 сес3.
Часто їжджу я до них.
Як би мені ухи3тися
Розказати все про них?
В той, що живе у С3ї,
Під вікном співає с3ж,
А сама вона майс3ня,
Ось приходь та подивись!
І не про100, мабуть,
Випрати всі 100.
Так багато ніжок
Ще не мав ніхто!

Цікаве про прийменник


Прийменників у нашій мові не так вже й багато – близько 200 слів. Проте свою невелику кількість прийменники компенсують частотою вживання, адже за нею прийменник посідає четверте місце (після іменника, дієслова і займенника). Дев`ять прийменників (в(у), на, з, до, по, за, біля, із, про) входять до тридцятки найчастотніших слів, причому два з них стоять у списку на лідируючих позиціях: в(у) – на першому місці та прийменник на посідає четверте місце за частотою вживання.
https://naurok.com.ua/posibnik-lingvistichni-kazki-ta-movni-cikavinki-na-urokah-ukra-nsko-movi-66605.html  

 Цікаві факти про українську мову, які варто знати кожному українцю

1. В українській мові існує три форми майбутнього часу! Проста, складна і складена. Майбутній час першої особи однини недоконаного виду в українській має іншу форму без префікса: знатиму, говоритиму, робитиму і т.д.
2. У 448 р. н.е. візантійський історик Пріск Панікійський, перебуваючи у таборі гунського володаря Аттіли, (на території сучасної України), того самого Аттіли, який розгромив Римську імперію, записав слова “мед” і “страва”.
3. У 1918—1920 роках українська мова була офіційною мовою Кубанської Народної Республіки.
4. Українська дуже тісно пов’язана зі старослов’янською — спільною мовою предків всіх сучасних слов’ян, так само як санскрит, є мовою, найближчою до спільної мови перших індоєвропейців (арійців). До речі, в українській мові є багато слів, які майже ідентичні словам у санскриті: “повітря”, “кохати”, “кінь”, “дерево”, “вогонь”.
5. Вчений В.Кобилюх довів, що українська мова сформувалася в Х-IV тисячоліттях до нашої ери. Тому походження найважливіших українських слів слід шукати саме в санскриті, а не в російській, німецькій, турецькій, грецькій та інших мовах, які виникли значно пізніше.
6. Особливістю української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово “вороги” – “вороженьки”.
7. Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера “п”; на цю літеру також починається найбільша кількість слів. Літера “ф” – найменш уживана. Слова, які починаються з цієї літери, в переважній більшості випадків, прийшли в українську мову з інших мов.
8. Найдовшим словом в українській мові є слово “дихлордифенілтрихлорметилметан” (назва хімікату, що використовується для боротьби зі шкідниками). Це слово містить у собі аж 30-ть літер!
9. Іменник у нашій мові має 7 відмінків (один з них – кличний). Це вирізняє українську мову серед східнослов’янських. Сьомий, кличний, існує також в граматиках латині, грецької та (опціонально) в санскритській граматиці (як опціональний восьмий відмінок).
10. В українській мові дві букви «г». В українському алфавіті існує два варіанти букви «г». Знак, відповідний російській букві Гг, означає «південноруське хе». Знак у вигляді літери Ґґ означає «звичайне російське ге» (зустрічається виключно в запозичених словах). Букву Ґґ почали масово використовувати тільки в дев’яності роки.
11. Назви всіх дитинчат тварин в українській мові відносяться до середнього роду.
12. Починаючи з вісімнадцятого і до дев’ятнадцятого століття в українській мові використовувалося до п’ятдесяти різних систем письма (але не письменностей). Тому за кількістю орфографії (але не письменностей), українська мова перевершує найскладнішу – монгольську.
13. В кінці шістнадцятого — на початку дев’ятнадцятого століть в Україні використовувалася особлива система письма («козацький скоропис», укр.), де начертання деяких букв відрізнялися від прийнятих у крилиці.
14. За межами Європи українська мова має напівофіційний статус в США (округ Кук штату Іллінойс). Відомо, що округ Кук в штаті Іллінойс – це 16-й з набільших у світі урядів місцевого самоврядування. В цьому окрузі проживає близько 5,5 мільйонів населеня, до складу округу входить місто Чикаго разом з передмістями. Українська мова була обрана як одна з найбільш вживаних мов у даному районі.
15. В українській мові й донині збереглися назви місяців з давньослов’янського календаря — сiчень (час вирубки лісу), лютий (люті морози), березень (тут існує кілька тлумачень: починає цвісти береза; брали березовий сік ; палили березу на вугілля), квітень (початок цвітіння берези), травень (зеленіє трава), червень (червоніють вишні), липень (початок цвітіння липи), серпень (від слова «серп» , що вказує на час жнив), вересень (цвітіння вересу), жовтень (жовтіє листя), листопад (опадає листя з дерев), грудень (від слова «груда» — мерзла колія на дорозі).
16. Відповідно до видання «Короткий словник синонімів української мови», в якому розроблено 4279 синонімічних рядів, найбільшу кількість синонімів має слово «бити» — 45 синонімів.
17. Сучасна українська мова налічує, згідно словнику Національної Академії Наук України, близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в даний час.
18. Офіційно вважається, що після видання «Енеїди» Івана Котляревського, українська мова була прирівняна до літературної мови. Івана Котляревського по праву вважають основоположником нової української мови.
19. Дослідники довели, що чимало вживаних сьогодні українських слів та мовних коренів були поширені ще у часи трипільської культури, про що свідчать топографічні назви, народні пісні сонцепоклонницьких часів та значний слід у древньо-індійській мові — ведичному санскриті, джерела якого дійшли до нас з давнини у 5 тисяч років.
http://vsviti.com.ua/ukraine/56661

«Наш родовід»

З давніх-давен в українців існує правило, що зобов’язує кожного знати свій рід до сьомого коліна.
 Перше коліно – я. Друге – батько й мати. У третьому – 2 бабусі і 2 дідусі.
У четвертому – 4 прадіди і 4 прабабці.
У п’ятому – 8 прапрадідів і 8 прапрабабусь.
У шостому – 16 пращурів і 16 пращурок. У сьомому коліні ми нараховуємо 32 прапращури і стільки ж прапращурок.
Разом – 64.
Ця цифра в міфології слов’ян знаменує Всесвіт. Людину, яка не знала своїх предків, не шанували.
        Аби цього не сталося, батьки, матері, діди та бабусі ще змалечку прилучали нащадків до вивчення свого родового дерева.
 
Сучасний український алфавіт налічує 33 літери, яких сьогодні цілком досить, щоб сформувати власну думку, а письменнику написати найцікавіший та найсучасніший твір. Адже словом можна:
·        розвеселити
·        розрадити
·        вселити надію
·        викликати посмішку
·        переконати
·        ощасливити
·        зцілити
·        причарувати
·        возвеличити
·        очистити душу
·        розсіяти сумнів
·        скувати сили душі
·        посилити тривогу й безнадію
·        поранити душу
·        приголомшити
·        принизити
·        образити
·        зганьбити
            ·        убити

Літературний гороскоп
Багато  літературних героїв сприймаються нами, живими, як реальні люди. А їх імена стали загальними. Астрологи не могли пройти повз цієї популярності і, порадившись з зірками, склали Літературний гороскоп.
Чоловік-Овен згідно Літературному гороскопу - Отелло. Він ревнивий до божевілля. Його другій половинці слід уникати навіть натяку на зраду, інакше клопоту не оберешся. Але якщо не давати приводу для ревнощів, то Отелло буде найдбайливішим і найуважнішим супутником життя.
Жінка-Овен асоціюється з Дездемоною. Це вірна і постійна в почуттях дама, яку нерідко незаслужено підозрюють у зраді. Вона жертва злих язиків, підступів недобрих людей і несприятливих обставин. При цьому вона може змінитися, якщо тільки уважніше придивиться до оточуюючих людей.
Чоловіка-Тельця астрологи нарекли Дон Кіхотом. Його благородство, великодушність і готовність до лицарських подвигів не знають кордонів. Дон Кіхот - безкорисливий мрійник, який створив собі фантастичний життєвий ідеал.
Жінка-Телець - типова Роксолана. Вона ніде не пропаде. Скрізь знайде собі місце під сонцем, причому найкраще. Роксолана завжди буде піклуватися про тих, кого любить.
Чоловік-Близнюки - герой любовних пригод. І тому не дивно, що астрологи нарекли його Дон Жуаном. Всі вважають його зухвалим порушником моральних та релігійних норм, всі думають, що він може підкорити кожну. Насправді він просто не може ні одній відмовити.
Жінка-Близнюки за свою мінливість стала пані Боварі. Біля неї завжди крутиться багато шанувальників. Вона влюблива і щира у своїх почуттях, але занадто часто їй трапляються не ті чоловіки. Пані Боварі здатна, знехтувавши всі умовності, знову і знову кидатися у вир любові, яка засмоктує її повністю. Чи пощастить їй на любовному фронті, залежить від неї самої. Трохи розсудливості і хоча б трохи сталості Близнюку не завадить.
Чоловік-Рак - типовий герой нашого часу теж. Тому його назвали Печоріним. Він боїться скрипу віконниць, але при цьому безстрашно йде на ведмедя. Печорін - хороший аналітик, всі свої вчинки він ретельно прораховує.
Жінка-Рак - зваблива, ревнива і мстива по натурі. Тому її і прозвали Медеєю. Вона приваблює чоловіків до себе, як вогник подорожнього, але перш, ніж піддатися її чарам, потрібно добре подумати: не згоріти б у полум'ї її пристрасної любові.
Чоловік-Лев - справжній Іван Карамазов. В ньому відчувається сила, вирують неабиякі пристрасті, він завжди отримує те, що хоче, незважаючи на ціну. Мета виправдовує засоби. Ця людина, повіривши в Ідею, буде вірна їй до кінця. Але перш, ніж знайти цю ідею, пройде довгий і болісний шлях пошуку самого себе і свого ставлення до світу.
Жінка-Лев безстрашна, як Скарлетт. Усі випробування, що випали на її долю, вона пройде з честю, з високо піднятою головою. І того, чого хоче, до чого прагне, неодмінно доб'ється.
Діви створені для любові. Бо Чоловік-Діва - Ромео, а Жінка - Джульєтта. Вони все життя любили одну людину. Любили щиро, романтично, віддаючись любові. І якщо доля розлучить їх з коханим (коханою), то вони не стануть шукати заміну. «Любити можна один раз у житті», - вважають Ромео і Джульєтта.
Терези, як чоловіки, так і жінки, володіють неабиякими детективними здібностями. Тому Чоловіка-Терези порівнюють з Фандоріним, а Жінку-Терези з міс Марпл. Фандорін відрізняється чітко сформованим поглядом на життя. Для нього дуже важливо жити в злагоді з власною совістю, навіть якщо це суперечить загальноприйнятим нормам.
У Скорпіонів є щось диявольське і містичне. Тому Чоловіка-Скорпіона іменують Воландом, а Жінку - Піковою Дамою. Воланд - Змій-спокусник. Вкрадливим голосом він буде розповідати про принади пороку і заманювати в пекельні тенета. Це пристрасний і темпераментний чоловік, що володіє даром переконувати. Він тонкий психолог, добре розбирається в людях і вміє чарувати. Пікова дама - фатальна жінка. З нею не засумуєш. Вона завжди різна. Як каже приказка: «То до серця пригорне, то до біса пошле». Вона таємнича, загадкова і непередбачувана. Про неї як не можна краще сказав чеський письменник Йозеф Томан: «Вона з'єднує в собі ніжність всіх матерів і пристрасть всіх коханок, мудрість і безумство, дитячість і досвідченість, жорстокість і вірність, вона ангел і диявол, вогонь і крижана вода, від неї пахне мускусом шинку і ладаном храму».
Чоловік-Стрілець - Робін Гуд. Влучний стрілець, завжди потрапляє в яблучко. Завзята людина, борець за справедливість. Якщо поруч Робін Гуд, тебе ніхто не посміє образити.
Жінка-Стрілець - Есмеральда. Добре, миле, ласкаве, наївне створіння, в яке неможливо не закохатися. З великої кількості шанувальників вона завжди віддає перевагу найкрасивішому, але не завжди гідному.
Чоловіка-Козерога часто порівнюють з Андрієм Болконським. Болконський - людина, здатна віддати життя за Батьківщину, з яскраво вираженим почуттям обов'язку, справжній патріот.
Жінка-Козеріг - Наташа Ростова, вірна, любляча дружина, хороша мати, прекрасна господиня, яка вміє створювати затишок. Вона інтелігентна і розумна, але їм не бути разом.
Чоловік-Водолій в Літературному гороскопі - Євгеній Онєгін. Він втомлений від світського життя людей. Йому все набридло, завжди нудно, сумно. Більша частина життя у нього проходить немов уві сні, а коли він прокидається, часто виявляється, що не помітив у житті найголовнішого і пройшов повз свого щастя.
Жінка-Водолій - Тетяна Ларіна, щира, чиста душею дівчина. «Вона дика, сумна, мовчазна...». А крім того, скромна і наївна... Якщо вона переживе нерозділене кохання, вона стане справжньою світською левицею, додасть собі лоску і буде розбивати чоловічі серця, залишаючись вірною чоловікові, навіть якщо не буде його любити.
Чоловік-Риба - Іхтіандр. Він може жити тільки в своєму середовищі, де все близьке, знайоме і дороге серцю... Йому дуже складно пристосуватися до незвичного оточення.
Жінка-Риба - бунтарка по натурі. Тому астрологи назвали її Катериною (за Островським). Вона вище загальноприйнятих стереотипів і живе за своїми законами, але часом не витримує зовнішнього тиску. В її душі вирує гроза, і вона не завжди спроможна з нею справитися.
http://zarlit19.blogspot.com/2015/03/blog-post_5.html

Немає коментарів:

Дописати коментар